Kirurgi dajejo slepim upanje z vsaditvijo “bionskega očesa”

Kirurgi so v Veliki Britanji izvedli prvo operacijo z uporabo “bionskega očesa”, ki bi v prihodnosti lahko previdoma slepim vrnilo vid.

V očesni bolnišnici Moorfields v Londonu so uspešno izvedli 2 operaciji vsaditve omenjene priprave v oči dveh slepih pacientov.
Priprava, prva te vrste, vsebuje video kamero in oddajnik, postavljena na očala. Le-ta sta povezana z umetno mrežnico, ki prenaša gibljive slike v možgane preko optičnega živca in omogoča pacientu razlikovanje osnovnih slik gibanja, svetlobe in teme.
Operacije so bile opravljene kot del mednarodnega kličničnega testiranja te tehnologije, znane kot Argus II mrežnični vsadek, ki se je že izkazala za uspešno pri vračanju elementarnega vida pacientom, ki so oslepeli zaradi bolezni kot je npr. senilna makularna degeneracija ali retinitis pigmentosa. Ameriški znanstveniki poskušajo razviti kamero v velikosti grahovega zrna, ki bi jo bilo možno vsaditi v očesno jabolko in tako zamenjati naravno tkivo z umetno tehnologijo. Kirurgi upajo, da bo vsadek v roku treh teh petih let dostopen pacientom prek zdravstvenega sistema NHS.
 
Argus II za snemanje slik uporablja kamero. Slike se pretvorijo v električne signale, ki se brezžično prenesejo do vsadka za mrežnico. Elektrode v vsadku dešifrirajo signal, s čimer ustvarijo grobo črno-belo sliko, ki se preko optičnega živca nato prenese do možganov. Možgani nato iz prejetih podatkov razberejo svetle in temne točke, ki so jih zaznale stimulirane elektrode.
Mark Humayun, profesor oftalmologije in biomedicinskega inženiringa na očesnem inštitutu Doheny v Los Angelesu v Kaliforniji, ki je razvil omenjeno tehnologijo, pravi: »Kamera je zelo majhna in tako male moči, da se jo lahko vstavi v oko in nato poveže gibe vaših oči s premikanjem kamere. Ampak ta tehnologija se šele razvija. Upam, da bomo v naslednjih štirih ali petih letih imeli možnost videti dosti naprednejšo tehnologijo, kot je današnja.«
Linda Moorfoot je ena od tistih ameriških pacientov, katerim so vsadili trenutno verzijo vsadka. Moorfootova je že več kot deset let popolnoma slepa zaradi bolezni retinitis pigmentosa. S pomočjo kamere na sončih očalih sedaj lahko vidi grobe obrise sveta, poudarjene na svetlih in temnih področjih. Za Sky News je dejala: »Ko gre na hokejsko ali košarkarsko tekmo svojih vnukov, lahko vidim, v katero smer se giblje igra. Lahko zadanem koš s svojim vnukom in lahko vidim vnukinjo, kako pleše na odru. To je prekrasno!« Vsadek gospe Moorfoot ima le 16 elektrod, medtem ko so dvema britanskima pacientoma vsadili pripravi s 60 elektrodami, ki omogčajo prikaz jasnejše slike. Kalifornijski znanstveniki že razvijajo vsadek s 1000 elektrodami, ki naj bi omogočal prepoznavanje obraza.
Identiteti britanskih pacientov sta skriti, dokler zdravniki nadzorujejo njun napredek. Lyndon da Cruz, mrežnični kirurg, ki je s svojo ekipo opravil operacije, je dejal: »Moorfields je ponosen na to, da je izbran med 3 evropska mesta, ki naj bi postala del razvoja te neverjetne tehnologije. Pripravi sta bili uspešno vsajeni obema pacientoma, ki se po operaciji dobro počutita. Biti del tovrstnega programa, ki slepim ljudem daje možnost za povrnitev vida, je res neprecenljiva izkušnja.«
John Marshall, iz bolnišnice St. Thomas v Londonu, in Britansko društvo retinitis pigmentosa sta opozorila, da gre zaenkrat še vedno le za »zgodnje dni« te tehnologije. Marshall pravi: »To, da so razvite tovrstne priprave, je zelo dobra novica. Zelo dobra novica je tudi, da so te priprave že uspešno vsadili nekaterim pacientom. Vseeno pa javnost ne sme vstati pod vtisom, da bodo tovrstne operacije v bližnji prihodnosti postale rutinske, saj se moramo vsi skupaj še veliko naučiti.«
 

Povzeto po: Pliva zdravlje